Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozite pe teren si cladiri/ Termen de prescriere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozite pe teren si cladiri/ Termen de prescriere

Buna,

Am un SRL care detine in proprietate un teren de 6000 mp., cu cladiri (magazii, depozite , hala de lucru). Nu am mai platit impozitele la primarie incepind cu anul 2007, (2006 a fost ultimul an in care am platit).
Am inteles, in principiu, ca impozitele la stat au un termen de prescriere de 5 ani, iar alte debite, personale sau catre alte institutii, se prescriu in 3 ani. In cazul meu, as dori sa aflu daca impozitul catre Primarie e impozit datorat catre Stat sau nu ... si cind s-ar prescrie datoria (Primaria, inca nu m-a actionat in Instanta) !!

Multumesc anticipat !
Impozitele pe teren sau pe cladiri intra in categoria impozitele care se prescriu in termen de 5 ani de zile ...

Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel. Termenul de prescripţie începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23 C.proc.fisc., dacă legea nu dispune altfel.

Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
Prin urmare, daca aveti neplatit impozit din 2007 , prescriptia intervine dupa data de 01.01.2013.

Multumesc !
dar daca v-a trimis somatii in ultimii ani, prescrierea se intrerupe de la acea data si incepe sa curga un nou termen de 5 ani.