Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale prescriere datorii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

prescriere datorii

Nu am achitat impozitul pt locuinta si masina,plus amenzile de la circulatie de vreo 3 ani.Va rog sa-mi spuneti daca aceste datorii se prescriu?Multumesc!
Plata amenzii se prescrie dar impozitul nu.
Prima suma achitata va fi scazuta de primarie incepand cu primul impozit neachitat
Multumesc,dar amenzile in cat timp se prescriu?
Vedeti in Codul Fiscal. Dupa cate stiu eu; Inainte de modificarea C.F. se prescrieau in 3 ani. Dupa modificare se prescriu in 5 ani, daca fiscul nu va face vreo somatie, cf. unui T.E. Nu am la indemana C.F. sa va spun exact pe dispozitie, doar asa ca principiu....
Amenzile se prescriu in 5 ani, socotiti de la 01.01 a anului urmator celui in care s-a emis procesul verbal.
MULTUMESC!