Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general agentie de turism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

agentie de turism

As dori ajutor in privinta intocmirii unei monografii contabile ptr. o agentie de turism.
Reflectarea in contabilitate a operatiunilor desfasurate de catre o agentie de turism

Preponderent, agentiile de turism se ocupa de comercializarea pachetelor turistice cu destinatii atat interne, cat si externe.

Inregistrarea in contabilitate a operatiunilor desfasurate de catre agentiile de turism se face in functie de modul de derulare a activitatilor turistice si de pozitia detinuta de fiecare agentie in circuitul turistic.

Astfel, agentiile de turism care desfasoara activitati de intermediere inregistreaza la venituri numai comisionul aplicat, iar cele care detin pe cont propriu baze turistice sau achizitioneaza de la alti operatori turistici pachete in vederea revanzarii lor inregistreaza la venituri toata contravaloarea pachetelor turistice vandute.

Comercializarea biletelor de odihna si tratament

In luna februarie 2006, S.C. TURISM S.R.L. a lansat oferta pentru comer cializarea a 100 de bilete de odihna si tratament la pretul de 150 lei/bilet in statiunea Olanesti.

Agentia de turism percepe un comision in suma de 430 lei, care include taxa pe valoarea adaugata. Contravaloarea biletelor de odihna si tratament se incaseaza anticipat.

Datoria agentiei fata de furnizorul de servicii hoteliere (unitate de cazare) se determina ca diferenta intre suma totala incasata de la clienti (15.000 lei) si comisionul perceput (430 lei).

T.V.A. colectata aferenta comisionului este in suma de 69 lei (430 lei x 19/119).

Inregistrarea in contabilitate a operatiunilor desfasurate:

1. Incasarea anticipata, conform contractului, a contravalorii biletelor de odihna si tratament:

5121 = 411
„Conturi la banci in lei“ „Clienti“(100 bilete x 150 lei/bilet)

2. Facturarea serviciilor turistice contractate:

411 = %
„Clienti“ 401
„Furnizori“
„Venituri din lucrari “
executate si servicii prestate“
„ T.V.A. colectata

3. Plata furnizorului de servicii hoteliere:

401 = 5121
„Furnizori“ „Conturi la banci in lei“

4. Inchiderea conturilor de venituri si cheltuieli:

704 = 121
„Venituri din lucrari executate „Profit si pierdere“
si servicii prestate“

ContSters42967, utilizator