Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajara persoana cu handicap gr. III
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajara persoana cu handicap gr. III

Buna ziua,
Conf. art. 35 CM o persoana poate fi angajata la mai multi angajatori cu CIM diferite.
Se poate practica si in cazul perosoanelor cu handicap? daca lucreaza la o firma 8 ore sa mai lucreze si pt firma cealalta 4 ore (locatia ar fi doar la o firma si acolo ar presta servicii si pt firma cealalta)?

Multumesc,
Hajnalka

hajnyci, utilizator

Persoanele care beneficiaza de pensie de invaliditate gradul III au dreptul sa lucreze 4 ore/zi.

E hadicap de gr."mediu"(gr.III) sau pensionar de invaliditate de gr.III? Pentru ca invaliditatea de gr.III este caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca

Legea 448/2006 prevede:

ARTICOLUL 76
(1) Persoanele cu handicap au dreptul de a munci si de a realiza venituri in conformitate cu prevederile legislatiei muncii, precum si cu dispozitiile speciale din prezenta lege.
(2) In sensul prezentei legi si numai in contextul incadrarii in munca, prin persoana cu handicap se intelege si persoana invalida gradul III.

ARTICOLUL 77
(1) Persoanele cu handicap pot fi incadrate in munca conform pregatirii lor profesionale si capacitatii de munca, atestate prin certificatul de incadrare in grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judetean sau al sectoarelor municipiului Bucuresti.

Deci, consultati-va si cu cei de la Comisia de evaluare de resort.
Multumesc pt raspunsuri, in sfarsit am aflat ca este vb de o persoana cu handicap gradul II si nu gradul III,