Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testamentul olograf poate completa un testament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testamentul olograf poate completa un testament autentic

Defunctul a intocmit un testament autentic la notar, pentru un bun,(teren agricol), ulterior a realizat ca a omis un bun (un loc de veci) si a intocmit un testament olograf in care a mentionat doar bunul omis. Nu are mostenitori rezervatari, doar doua surori. Notarul solicita la dezbaterea succesiunii prezenta sorei indepartata de la succesiune ( primul testament este in favoarei uneia dintre surori iar cel olograf in favoarea copiilor sorei lasata mostenitoare in primul testament ). Este corecta chemarea la dezbaterea succesiunii, pentru o eventuala renuntare, a sorei indepartata de la mostenire?
@firi
Nu multumiti, ca nu v-ati lamurit.
Ambele surori vin la mostenire, fiecare culege ce i s-a lasat in fiecare dintre testamente. Daca prima contesta valabilitatea celui olograf, o va face in instanta.

Sora "indepartata" nu are cum sa fie renuntatoare impotriva vointei sale, renuntarea trebuie sa fie expresa ( in scris, prin act autentic, la notar).