Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediului de odihna

Buna ziua! Sunt profesoara , am lucrat din sept 2010- noiembrie 2010, am intrat in concediu medical, pe 30 decembrie am nascut. Doresc sa stiu daca am dreptul la plata concediului de odihna pentru perioada cat am lucrat din anul scolar 2010-2011.multumesc
Da, un numar de zile aferent perioadei lucrate,adica nr. total de zile impartit la 12, inmultit cu nr. de luni lucrate.
Buna ziua, potrivit prevederilor art. 145/2 din Codul muncii:

Art. 145
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual ..............se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

iar in conformitate cu prevederile art. 146/4 din acelasi Cod,

Art. 146
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă nu-mai în cazul încetării contractului individual de muncă.