avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediului de odihna

Buna ziua! Sunt profesoara , am lucrat din sept 2010- noiembrie 2010, am intrat in concediu medical, pe 30 decembrie am nascut. Doresc sa stiu daca am dreptul la plata concediului de odihna pentru perioada cat am lucrat din anul scolar 2010-2011.multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters193759 , utilizator 15:34, 12 Iulie 2011
Da, un numar de zile aferent perioadei lucrate,adica nr. total de zile impartit la 12, inmultit cu nr. de luni lucrate.
Buna ziua, potrivit prevederilor art. 145/2 din Codul muncii:

Art. 145
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual ..............se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

iar in conformitate cu prevederile art. 146/4 din acelasi Cod,

Art. 146
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă nu-mai în cazul încetării contractului individual de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare concediu odihna olguta79 olguta79 O firma este obligata sa acorde concediu de odihna unui salariat care a fost angajat in perioada mai 2012-noiembrie 2012 , tinand cont ca desfacerea ... (vezi toată discuția)
Co pentru persoanele care inceteaza activitatea daciana87albu daciana87albu Buna ziua, vreau sa va rog sa imi spuneti daca o persoana care a avut CM din ianuarie 2012 pana in prezent cu diagnostic de tuberculoza iar cu data de 1 Nov. ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna arvat_t arvat_t Buna seara,daca am efectuat 3luni perioada de proba intr-o societate,pot beneficia de concediu de odihna?daca da,zilele pot fi platite? (vezi toată discuția)