Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit franci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit franci

Buna ziua! Am un credit de nevoi personale cu ipoteca in franci elevetieni in valoare de 46 000 chf din anul 2007. Cand am ridicat banii a fost cursul 1.845 lei/chf iar acum platesc la un curs de aproape 3.70lei/chf. Am amvut pana acum un grafic de rambursare care tot timpul s-a modificat astfel:
-25.08.2007-25.12.2007 290 chf (241 dobanda+49 com administare) perioada in care nu mi s-a scazut din rata nimic pt ca era per de gratie astfel primeam bani mai putin la creditare
-25.01.2008-25.06.2008 345 chf (66 principal+231 dob+47 com administrare)
-25.07.2008-25.09.2010 400 chf (45 principal+307 dob+46 com admin) cica s-a marit din sistem de la Bucuresti fara sa semnam nici un act , iar directorul suc Tg Mures a dat aceeasi explicatie
-25.10.2010-25.08.2011 365 chf ((62 principal-300 dob) aici am scapat de com administrare si am semnat un act aditional in care din cate am inteles eu acest comision s-a transformat in marja fixa+libor
-25.09.2011-25.08.2012 315 chf (73 principal+242 dob)
-23.09.2012-23.08.2013 240 chf (128 principal+112 dob) am cerut o restructurare , noi am fost informati ca aceasta restructurare se poate face pe maxim 3 ani, dar dupa primul an nu am primit aprobare de la Bucuresti, dar nu inteleg de ce in acest an de restructurare principalul a fost aproape dublu fata de alta data, adica in acest ne-a scazut valoarea creditului cu valoarea cumulata in alti doi ani din urma, deci este mai rentabil, cum vad eu.
-23.09.2013- prezent 308 chf (94 principal+215 dob)

Contractul l-am citit tot dar cam greu sa-ti dai seama cu ce poti sa ai la mana. Eu as dori sa imi scada rata, sa pot sa platesc la cursul la care am tranzactionat creditul, si daca se poate sa imi recuperez retroactiv toate chestiile ce mi le-au pus ei in carca fara sa aiba drepate.
O zi buna!
Numai judecandu-va cu banca , puteti obtine sa platiti rata la cursul la care ati imprumutat.
delia1211 a scris:

Eu as dori sa imi scada rata, sa pot sa platesc la cursul la care am tranzactionat creditul, si daca se poate sa imi recuperez retroactiv toate chestiile ce mi le-au pus ei in carca fara sa aiba drepate.

e o experienta in croatia.

04 iulie 2014 - Croatian Franc Association - RECLAMANTA in proces

Exact un an de la prima audiere, 04 iulie 2013. Dobroniæ judecător a emis un verdict prin care se dispune inculpaților de a opt bănci care au credite acordate debitorilor în oferta CHF indexate revizuirea clauzelor contractuale în așa fel încât principalul este kuna din suma care este plătită împrumutatului la o rată fixă a dobânzii în vigoare la data de executare a contractului.

Motivul pentru o astfel de hotărâre are două fundații principale:

...există riscul că banca națională în nici un fel nu protejează cursului de schimb în raport cu CHF, spre deosebire de kuna față de euro, pentru că CHF valutar se mișcă liber pe piața monetară internațională, deoarece moneda CHF în care capitalul fuge în vremuri de criză, ca rezultat în astfel de momente complet necontrolate întărește rata de schimb a sa în raport cu alte valute, și pentru că este indexat CHF oferit la momentul cursul de schimb al CHF față de euro a fost foarte scăzut, băncile au fost în măsură să știe că rata de CHF în viitor, poate ridica numai și nu se încadrează.
Nici unul dintre aceste lucruri nu a fost explicat la debitori, și ele sunt în rezumat principalele motive pentru judecata a nulității CHF indexate în toate contractele de credit cu această clauză.

[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/for...

lee_vue, utilizator
si-o experienta in romania.

Tribunalul Galati a dispus irevocabil convertirea in lei a unui credit in franci elvetieni, la cursul de schimb de la data acordarii
www.avocatnet.ro/content/art...