Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

daca optez sa iau cncediu de crestere a copilului pe 1 an de zile,pana la implinirea de doi ani voi beneficia doar de 500 de ron pe luna sau imi voi putea lua salariu de la firma fara sa mai beneficiez de ceva din partea statului
1. Daca optati pentru varianta pana la un an si reluati activitatea inainte sa implineasca copilul un an veti primi un stimulent de insertie de 500 lei pe luna pana va implini copilul 2 ani.
2. Acest stimulent va este platit in continuare de Agentia Judeteana de Prestatii Sociale (care v-a platiti indemnzatie pentru CCC) iar pentru munca prestata veti primi salariul de la angajator.
3. Puteti beneficia de stimulentul de insertie, pana implineste copilul 2 ani, si daca nu veti intra efectiv in CCC. iata ce spune ordinul MMFPS nr.1474/2011:

Situatie:
Persoana îndreptăţită solicită direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, neexprimându-şi opţiunea de a beneficia de concediu de creştere a copilului până la împlinirea vârstei de un an de către copil.

Solutie:
Persoana îndreptăţită poate solicita direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dacă îndeplineşte condiţiile pentru acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, denumită în continuare OUG nr. 111/2010. Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserţie, se consideră că şi-a exprimat opţiunea pentru varianta de concediu/indemnizaţie lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010. Această opţiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creştere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizaţii aferente concediului şi poate continua apoi cu stimulentul de inserţie până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situaţia în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.