Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plangere penala

Poate sa-mi spuna cineva cum sa formulez o plangere penala? Va multumesc! Catre cine ar trebui sa o formule? catre politie...catre prim procuror....fosta sotie este avocat....vreau sa fac o plangere referitoare la faptul ca nu respecta hotararea de sechestru judiciar....adica de conservare su administrare al bunului mobil....(masina)....ca pe aia o avem de impartit....
lipsa diligentei in conservarea bunului mobil nu este infractiune, degeaba faceti plingere penala.
Plangerea o depuneti fie la politie , fie la parchet..
Conform art. 222 C. pr. pena, plângerea trebuie să cuprindă: numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea şi domiciliul petiţionarului, descrierea faptei care formează obiectul plângerii, indicarea făptuitorului, dacă este cunoscut şi a mijloacelor de probă.