Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Srl ID
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Srl ID

As avea si eu o intrebare.
Care sunt beneficiile uni SRD-ID si care sunt dezavantajele?
Ma poate ajuta cineva?
avantaje (in principiu, pentru ca deocamdata nu sunt functionale scutirile):
- scutirile obligatiilor de taxe salariale ale angajatorului
- 10.000 euro, dar nu mai mult de 50% dintr-un plan de afaceri agreat dupa analiza de AIPPIMM.

dezavantaje:
- obligativitatea reinvestirii a minim 50% din profit anual (timp de 3 ani)
- neplata in termen de 45 de zile dupa scadenta a oricaror obligatii duce la pierderea tuturor avantajelor si restituirea tuturor sumelor considerate ajutor de stat
Ieri, 18.07.2011, a aparut declaratia 112 modificata ptr tinerii intreprinzatori. Detalii pe anaf.ro