Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprimarea dreptului la un \"RECURS\", de catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprimarea dreptului la un "RECURS", de catre Instanta de fond..??

Modul cum s-a pronuntat JUDECATORIA-X, intr-o speta m-a determinat sa intru pe forum, lasand de fapt toate deoparte;;;
Cum vedeti D-voastra o astfel de pronuntare intr-o astfel de speta???
O cauza civila pe temeiul de drept al disp. art.999 si 1000 din Codul civil , obiectul cauzei fiind "raspunderea delictuala". Instanta arata ca din probele administrate de reclamant s-a produs in patrimoniul o paguba,,,insa respinge actiunea,,,motivul il stie numai judecatorul. Dar nu asta-i problema ci faptul ca a suprimat dreptul cailor de atac in speta fiind dreptul de control judiciar al Sentintei pronuntate, adica "recursul", pronuntand Setinta Civila Nr.Y/XXX "IREVOCABILA".
Intreb;; Este legal ca prima instanta (in prima judecata si nu in "rejudecare")intr-o
actiune civila cu obiectul de judecata "raspundere delictuala", sa prinunte o Hotarare "IREVOCABILA"???B-)=D>
Este posibil la unele actiuni ca plangere contraventionala pe 0.G. 195,hot. de la instanta de fond este definitiva fara cale de atac ,insa nu in cazul de mai sus ,asteptati motivarea si discutati cu un avocat sau pe forum
S-a primit motivarea care este foarte subtirica, si fiind foarte confuza, dea asemeni nu se sprijina pe nici un temei de drept. Ceea ce ma face sa cred ca a fost motivata de "jandarmul de la poarta instantei'', ca sa mai si radem. Cunosc faptul ca solutia a fost data de un magistrat fara experenta prea mare(in stagiatura),,,
Da dupa ultimile reglamentari unele cauze (plangeri impotriva p-v de contraventie emise de organele de politie), hotararile sunt 'irevocabile'. Scurtand astfel solutionarea cauzelor.. Si de ce?? pentru ca organele amintite au caracter 'jurisdictionar' fiind prima instanta, si Judecatoriile judeca "plangerile", introduse de nemultumiti. Modul cum au fost sactionati. Ce face Judecatoria?? controlul judiciar al actului pe care petentul il considera lovit de nulitate.si instanta se pronunta ca o instanta de recurs, si inevitabil hatararea este irevocabila... Insa
in speta aratata mai sus, in mod ciudat judecatorul a pronuntat o hotarare irevocabila "suprimand partilor dreptul de recurs", si 'controlul judiciar al solutiei date'..Este o situatie ciudata???:(
Pretentiile cerute sint pina la 2000 lei?
Daca da, atunci vedeti art. 1 pct.1 ind.1 din c.pr.civ. introdus prin legea 202/2010, judecatoria este "prima si ultima instanta"
Ok.!! Multumesc Dl eugen82. Oricum dispozitia este asa cum ati aratat-o, dar nu concorda cu dispozitiile CEDO, unde se arata "dreptul la un recurs efectiv'', privind accesul la justitie si la un "proces echitabil". Suprimarea dreptului la un control judiciar al unei solutii data de prima instanta, de catre o instanta superioara, in viziunea CEDO constituie o violare a dreptului "la justitie'' si la un "proces echitabil".=D>