Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inregistrari mopede
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inregistrari mopede

Lucrez intr o Primarie si am primit dispozitie sa inregistrez vehicule nesupuse inmatricularii.
Doresc sa stiu care este legea actualizata care reglementeaza inregistrarea de catre Primarii a acestor vehicule?.
Va multumesc!
Buna ziua !
Inregistrarea si radierea vehiculelor pentru care nu exista obligatia inmatricularii trebuie transpuna la nivelul UAT prin emiterea de catre Consiliul local a unei hotarari in acest sens (verificati daca exista ) .
Reglementari in acest sens :

- Prevederile art. 14 din O.U.G. nr. 195/2002 , privind circulatia pe drumurile publice , cu modificarile si completarile ulterioare ;
- Prevederile art. 22 – 25 din H.G. nr. 1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a O.U.G. nr. 195 / 2002 privind circulatia pe drumurile publice , cu modificarile si completarile ulterioare ;
- Ordinul MAI nr. 1454/2006 privind forma , dimensiunile si continutul certificatului de inmatriculare si ale celui de inregistrare ;
- Ordinul MAI nr. 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor .