Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... nerespectare datelor privind destinatia imobilului in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

nerespectare datelor privind destinatia imobilului in PUD

Contextul problemei ar fi urmatorul:
Exista un PUD in care se specifica suprafata cu destinatie comerciala si suprafata cu destinatie rezidentiala ce urmeaza a fi construite pe un teren, cea comerciala fiind mult mai mare decat cea rezidentiala. Daca intre timp proprietarul s-a razgandit, si vrea sa faca tocmai invers (adica o suprafata rezidentiala mai mare decat cea comerciala), este necesar un nou pud? In ce masura datele privind destinatia constructiei sunt obligatorii?
multumesc!
In speta prezentata de dvs, in conformitate cu prevederile Legii nr. 50/1991 privind autorizarea lucrarilor de constructii, modificata si completata si ale Legii nr. 350/ 2001 privind amenajarea teritoriului si urbanismul,este necesara solicitarea justificata a unei noi documentatii de urbanism pe baza careia se va elaborara de catre Directia Urbanism un nou Plan urbanistic de detaliu pentru modificarea regelementarilor de construire propuse in P.U.D. aprobat anterior. Acest PUD de modificare se supune aprobarii Consiliului Local.

Datele privind destinatia constructiei sunt obligatorii potrivit legii nr.350/2001 art.48:

Art. 48. - (1) Planul urbanistic de detaliu are exclusiv caracter de reglementare specifică, prin care
se asigură conditiile de amplasare, dimensionare, conformare si servire edilitară a unuia sau mai
multor obiective pe una sau mai multe parcele adiacente, pe unul sau mai multe amplasamente, în
corelare cu vecinatatile imediate.
(2) Planul urbanistic de detaliu cuprinde reglementări cu privire la:
a) asigurarea accesibilităÑii si racordarea la retelele edilitare;
b) permisivităti si constrângeri urbanistice privind volumele construite si amenajările;
c) relatiile functionale si estetice cu vecinătatea;
d) compatibilitatea functiunilor si conformarea constructiilor, amenajărilor si plantatiilor;
e) regimul juridic si circulatia terenurilor si constructiilor.
(3) Planul urbanistic de detaliu se elaborează numai pentru reglementarea amănuntită a prevederilor stabilite prin Planul urbanistic general, Planul urbanistic zonal sau pentru stabilirea conditiilor de construire.
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
In contextul acelui mesaj,scurt, proprietarul a intrat in zona legii penale! Cu tot respectul pentru doamna avovat Florentina, daca incearca altceva decat a explicat dumnei,se loveste de ceea ce am spus mai sus.
Ati putea va rog sa explicati de ce "a intrat in zona legii penale"? La care prevederi ale legii penale va referiti?