Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii fisa de aptitudini medicina muncii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

fisa de aptitudini medicina muncii

pentru un pensionar care se angajeaza cu 4 ore mai trebuie fisa de aptitudini de la medicina muncii?multumesc!
Este necesara pentru orice angajat.
Fisa de aptitudini completata si parafata de medicul de medicina muncii, rezulta dupa completarea celorlalte pagini de la inceputul dosarului medical de angajare de catre angajator si obtinerea rezultatelor de la analizele medicale. Se urmeaza acesta procedura pentru orice tip de contract de munca.
1. Va recomand sa cititi HG nr. 355 din 11/04/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor (publicata în Monitorul Oficial, Partea I nr. 332 din 17/05/2007).
2. Inainte de incheierea CIM se deschide "Dosarul medical" de catre angajator, dosar cu care salariatul se prezinta la medicul de medicina muncii care deserveste unitatea respectiva.
3. Angajatorul completeaza "solicitarea pentru examenul medical la angajare" si "fisa de expunere la riscuri profesionale".
4. Candidatul se prezinta cu acest dosar la medicul de medicina muncii.
5. Medicul de medicina muncii propune examenele medicale, in functie de cerintele postului si, in functie de rezultate, completeaza "fisa de aptitudine" cu care candidatul se prezinta la angajator si apoi semneaza CIM.
6. Conform Legii 319/2006, a securitatii si sanatatii in munca, si a Normelor de aplicare a ei, costurile legate de efectuarea examenelor medicale inainte de angajare si in timpul desfasurarii activitatii la locul de munca sunt suportate de angajator.
7. Dosarele medicale se procura de la aceeasi sursa de unde se procura si dosarele de Protectia muncii si PSI si sunt asemanatoare cu acestea.