Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mutatie a unei persoane straine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mutatie a unei persoane straine

Buna ziua,

As dori sa fac mutatia unei persoane din Republica Moldova, dar care este cetatean roman, pe domiciliul meu.
Ce presupune acest lucru? Ce optiuni de astfel de mutatii exista? Ce acte sunt necesare si unde trebuiesc depuse? Ce drepturi si obligatii are persoana in cauza si eu fata de ea?

Va multumesc mult!
N-ati spus prea multe, dar presupun ca este vorba despre un fost cetatean moldovean.

Pentru a obtine o carte de identitate romaneasca are nevoie de urmatoarele acte:
- Certificatul constatator privind dobandirea cetateniei romane, emis de Ministerul Justitiei (original + doua copii)
- Certificatul de nastere din Republica Moldova (original + doua fotocopii)
- Certificatul de nastere romanesc, obtinut in urma transcrierii (original + doua fotocopii)
- Aceeasi regula pentru certificatele de casatorie, daca este cazul (cel moldovenesc si cel transcris + copiile);
- Pasaportul moldovenesc + fotocopia lui
- Actul de identitate moldovenesc, original + fotocopie
- Actul dvs. de identitate, in original
- Actul dvs. de proprietate, original + fotocopie
si desigur dvs. cu dumnealui la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanei pe raza caruia domiciliati.

In situatia in care cetateanul poseda pasaport romanesc si/sau permis de sedere cu domiciliul in Republica Moldova, acesta/acestea vor trebui depuse odata cu actele enumerate la ghiseul SPCLEP.
Veti plati 2 taxe: 7 lei si 4 lei, la Impozite taxe.

La motivul solicitarii cartii de identitate, pe formularul de cerere care il va completa la SPCLEP va trebui scris: Dobandirea cetateniei romane.

Persoana respectiva nu va avea niciun drept asupra proprietatii dvs. si de asemenea nicio obligatie in afara celei de bun simt :)
Nici dvs. nu veti avea obligatii de genul intretinere etc., cat despre drepturi... nu este cazul.