Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii pontaj pensionar cu 4 ore
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

pontaj pensionar cu 4 ore

cum se ponteaza un pensionar care lucreaza cu 4 ore ,lucreaza o saptamana da,una nu?cum se va trece pe foaia de pontaj?dar daca va lucra doar sambata si duminica ?cum va fi pontat?in saptamana care nu este la servici de ex cum se va trece la pontaj?multumesc!
Luati ca baza programul /luna al unui salariat cu norma intreaga .De ex.daca un salariat cu program de 8 ore /zi intr-o luna cu 21 de zile lucratoare are 168 orelucrate,inseamna ca cel cu 4 ore va trebui sa presteze 84 de ore/luna la 21 de zile lucratoare.II construiti un program flexibil,in sensul ca il pontati in asa fel incat aceste 84 de ore sa apara prezent in pontaj,
Tineti seama ca daca presteaza s/d,cate 4 ore,aceste 8ore sunt echivalente cu 16ore,cf. reglementarilor din Codul Muncii!
ContSters136493, utilizator