Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea

Buna ziua,eu am fost infiat de bunicul meu din partea tatalui si actuala lui sotie de cand aveam 2luni,bunicul mai avand un fiu si o fiica + tatal meu (este decedat), natural dintr-o alta casatorie.Poate bunicul din averea lui sa faca acte la vre-un copil fara semnatura mea?si ce parte am eu din acea avere?poate sa ma dezmosteneasca?
da, poate face acte.. prin care sa instraineze averea fara acordul dvs.
depinde prin ce act instraineaza.. poate aveti sanse dupa decesul bunicilor ( parinti in acte ) sa atacati respectivul act
Si daca totusi nu face acte la nici-un copill dupa moartea lor cata parte imi revine mie si cat lor?

se va imparti egal intre copii. pe tatal dvs natural, il mostenesc descendentii , daca are, daca nu, partea lui va fi mostenita tot de dvs, fratii
bunica ( mama dvs in acte ) mai e in viata ?
Dvs. veti avea drepturi succesorale egale cu ale celorlalti copii ai bunicului.
In acest caz, cotele succesorale vor fi dupa cum urmeaza :
- sotia supravietuitoare o cota de 1/4 din mostenire
- copiii o cota totala de 3/4 din mostenire, respectiv cate 1/4 fiecare (am avut in vedere aici presupunerea ca tatal dvs. natural nu a mai avut alti copii).
Daca tatal dvs. natural a mai avut alti copii, acestia vor mosteni prin reprezentare cota cuvenita tatalui dvs., ceea ce inseamna ca cele 3/4 cuvenite descendentilor se vor imparti la 4, nu la 3, rezultand pentru fiecare o cota de 3/16.
este in viata si nu are alti copii,decat eu cel infiat