Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza contract vanzare-cumparare

Buna ziua.
Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema.
Urmeaza ca zilele urmatoare sa semnez un contract de vanzare-cumparare intre 2 societati, eu fiind cumparatorul. Vanzarea se face in urmatorul mod
- o suma initiala
-rate egale timp de 2 ani

Am inteles ca exista posibilitatea de a devenii proprietar asupra spatiului de la momentul semnarii contractului sau dupa achitarea ultimei rate/integrala a imobilului.
As dori sa aflu avantajele si dezavantajele fiecareia dintre metode
Va multumesc anticipat
avantajul primei variante pe care ati mentionat-o este ca veti deveni proprietar de drept si de fapt din momentul cand ati semnat contractul.
In ce priveste obligatia dvs. de plata, nu exista nici o diferenta, banuiesc ca vor fi inserate niste clauze in act (privilegiu pentru rest pret, pact comisoriu etc.) care sa ofere si vanzatorului o siguranta pentru incasarea restului sumei. Pe de alta parte, daca deveniti proprietar la momentul semnarii actului, veti dispune de imobil uzand de dreptul de proprietate (in eventualitatea in care aveti nevoie de avize, documentatii etc.), iar in cazul al doilea, nu veti putea intreprinde nimic fara acordul vanzatorului (pana la data achitarii integrale a pretului).