Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract telefonie fixa/internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract telefonie fixa/internet

Sunt clienta unui operator mare ce ofera aceste servicii. As dori sa reziliez contractul cu ei desi mai am 1 an de contract verbal. Le voi da telefon luni. Au dreptul sa imi ceara bani ca si despagubire pentru reziliere? Ce argumente sa aduc pentru a pleca in regula de la ei si fara penalitati?
Panalitatile sunt pentru lunile cat nu le mai stati la ei, pana vi s-ar fi terminat contractul. Treaba e legala.
cum adica verbal?ce scrie in contractul semnat cu acestia?
Potrivit dispozitiilor Legii nr.193/2000 privind clauzele abuzive din contracte, sunt considerate astfel clauzele care restrâng sau anulează dreptul consumatorului de a denunţa sau de a rezilia unilateral contractul, în cazurile în care comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe în cazul denunţării unilaterale (art.1 lit.j din anexa legii).
Doriti sa incetati contractual desi mai aveti 1 an?

Se face furnizorul vinovat de neexecutarea obligatiilor lui? Atunci puteti rezilia unilateral fara probleme si fara sa platiti ceva penalitati. Dimpotriva aveti dreptul sa solicitati eventual despagubiri.

Denuntarea contractului nu mai este posibila. Contractele incheiate la distanta (prin telefon, pe internet, comanda din catalog) se pot denunta in termenele si conditiile prevazute in OG Ordonanta Guvernului 130/2000.

Doriti sa incetati executarea contractului pentru ca asa aveti chef? Nu se poate face decat cu acordul comun al partilor. Daca cealalta parte nu este de acord, atunci contractual se desfasoara pana la termenul prevazut. Adica furnizorul isi indeplineste obligatia de a livra iar d-voastra va indepliniti obligatia de a plati.
kappauser a scris:

Doriti sa incetati executarea contractului pentru ca asa aveti chef? Nu se poate face decat cu acordul comun al partilor. Daca cealalta parte nu este de acord, atunci contractual se desfasoara pana la termenul prevazut. Adica furnizorul isi indeplineste obligatia de a livra iar d-voastra va indepliniti obligatia de a plati.

N-au auzit sa existe contracte care sa nu poate fi denuntate unilateral.
grandanat, utilizator