Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

dupa noul cod al muncii se mai poate lua cocediu fara plata un an de zile?
1. Nici un Cod al muncii nu a prevazut si nu prevede in mod expres obligatia angajatorului de a acorda concediu fara plata salariatilor
2. Aceste concedii fara plata sunt prevazute in CCM aplicabile unitatilor sau in Regulamentele interne.

3. Codul muncii spune:
Art. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.
4. Asa ca daca aveti neaparat nevoie de concediu fara plata incercati sa convingeti pe angajator sa vi-l acorde.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
maria_antoneta a scris:

dupa noul cod al muncii se mai poate lua cocediu fara plata un an de zile?

Se poate lua un astfel de CFP, numai daca durata acestuia este prevazuta prin contractul colectiv de muncă aplicabil angajatorului sau prin regulamentul intern.