avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

dupa noul cod al muncii se mai poate lua cocediu fara plata un an de zile?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:09, 16 Iulie 2011
1. Nici un Cod al muncii nu a prevazut si nu prevede in mod expres obligatia angajatorului de a acorda concediu fara plata salariatilor
2. Aceste concedii fara plata sunt prevazute in CCM aplicabile unitatilor sau in Regulamentele interne.

3. Codul muncii spune:
Art. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.
4. Asa ca daca aveti neaparat nevoie de concediu fara plata incercati sa convingeti pe angajator sa vi-l acorde.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Iulie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
maria_antoneta a scris:

dupa noul cod al muncii se mai poate lua cocediu fara plata un an de zile?



Se poate lua un astfel de CFP, numai daca durata acestuia este prevazuta prin contractul colectiv de muncă aplicabil angajatorului sau prin regulamentul intern.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata nicolnicol nicolnicol doresc sa stiu cate zile de concediu fara plata are dreptul un salariat al unei intreprinderi cu 150 de salariati. Societatea nu are CCM . MULTUMESC! (vezi toată discuția)
Concediu fara plata vasimarian13 vasimarian13 conform noului cod al muncii la cate zile calendaristice de concediu fara plata am dreptul anual?multumesc anticipat. HRISTOS A INVIAT!!! (vezi toată discuția)
Concediu fara plata 1 an de zile ofeliadaniel ofeliadaniel Buna ziua, am o angajata care vine din concediul de crestere copil dupa 2 ani si vrea concediu fara plata 12 luni … se mai poate sau in ce caz se poate ... (vezi toată discuția)