Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu fara plata 1 an de zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu fara plata 1 an de zile

Buna ziua,
am o angajata care vine din concediul de crestere copil dupa 2 ani si vrea concediu fara plata 12 luni … se mai poate sau in ce caz se poate ?
1. Codul muncii spune:

Art. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.

2. Salariata poate face cerere de concediu fara plata pentru interese personale iar angajatorul ii poate aproba sau nu.

3. In Contractul colectiv de munca (CCM) aplicabil unitatii si/sau in Regulamentul intern (R.I.) al unitatii trebuie sa aveti prevazute conditiile de acordare a concediilor fara plata.