Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare denumire societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare denumire societate

Buna ziua, va deranjez cu urmatoarea intrebare :
O societate si-a schimbat denumirea , sediu social si fiscal si asociatii, pastrndu-si acelasi cod fiscal, acelasi nr fin registrul comertului.
Acest lucru s-a intamplat in luna mai. Intrebarea este : cum v-a depune declaratiile 100 si 300 - mentionez ca acestea erau depuse la trimestru - aceste declaratii se vor depune pe noua denumire, chiar daca este prinsa si luna aprilie?
Mentionez ca nu s-a desfasurat nici o activitate - nici de catre vechea societate nici de catre cea nou infiintata.
Si inca ceva : cheltuielile aferente schimbarii denumirii si modificarii sediului se vor prinde ca ch de constituire si se vor amortiza ca atare?
Multulesc pentru orice raspuns.
Sanatate si spor in toate.
Se pastreaza termenele de depunere ale declaratiilor 100 si 300 pentru ca aceste termene erau dictate de alte criterii(exemplu tva la trimestru in functie de cifra de afacere) nu de cele care au fost modificate(nume, sediu social, asociati). Se depun cu noua denumire.
Faptul ca nu s-a desfasurat nici o activitate e una(o semnificatie) iar faptul ca firma e inactiva e alta.
Daca nu a desfasurat nici o activitate aceste declaratii tot de depun la termenele respective.
Acele cheltuieli nu mai sunt cheltuieli de constituire dar sunt deductibile si le bagati toate , nemaifiind vorba de amortizare in intelesul clasic al cuvantului.
george-neagu, moderator