Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie de inactivitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie de inactivitate

Buna ziua,

Am o firma infiintata din 08.12.2011 fara activitate pana in momentul de fata. Stiu ca nu trebuie sa intocmesc situatii financiare la 31.12.2011 si ca este suficienta declaratia pe propria raspundere pt. inactivitate. Am cateva intrebari in legatura cu acest aspect:
1) Declaratia trebuie data cu 31.12.2011?
2) Pt. luna ianuarie 2012 inca nu am activitate. Depun la 25.02.2012 inca o declaratie pe propria raspundere pt. inactivitate? La fel in fiecare luna pana cand am activitate?
3) Ce fac cu cheltuielile de constituire? Daca le inregistrez in decembrie 2011 nu trebuie facut bilant?
Va multumesc anticipat
Ati declarat starea de inactivitate la registru si la Anaf, ati primit aprobare de sistem derogatoriu? Daca nu ati facut asa ceva... atunci nu se pune..se indeplinesc toate obligatiile declarative la termenele stabilite de legislatie!!
leuca_luminita, utilizator
Nu este cazul de regim derogatoriu,pt. ca firma nu este supendata,doar nu are activitate.
Daca inregistrati ch. de constituire in decembrie 2011 trebuie facut bilat,asa ca lasati cum ati depus declaratia ca nu ati avut activitate si incepeti cu 2012,daca sunteti platitor de Tva faceti la trimestru decl.300 si 100 impoz. pe profit,pina la 25.02.2012 trebuie depusa decl.392A sau B cu zero ca nu ati avut Cifra de afaceri.
Pt. a depune la trimestru D300 trebuie sa depun D010 in prealabil? Mentionez ca inca nu am inregistrat firma in scopuri de TVA.
Daca la infiintare ati decalrat ca platitori de TVa,trebuia sa depuneti 010 la finante pina la 31.01.2012.
DAca sunteti neplatitori de Tva nu depuneti,decit atunci cind atingeti pragul CA de 35.000de euro.
iulia53 a scris:

Daca la infiintare ati decalrat ca platitori de TVa,trebuia sa depuneti 010 la finante pina la 31.01.2012.
DAca sunteti neplatitori de Tva nu depuneti,decit atunci cind atingeti pragul CA de 35.000de euro.

De anul trecut nu te mai declari platitor de TVA cand depui dosarul de inregistrare la Registru.... Se face dosar separat si se depune la ANAF 010 cu anexa, 091 , poate te mai calca si garda sa vada sediul social...In cazul in care la Registru ai declarat ca nu desfasori activitate la sediu (macar activitati proprii de birou) nu pupi inregistrare in scopuri de TVA .....