Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cainii (cu stapani) in strada
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cainii (cu stapani) in strada

Este vreo lege care interzice stapanilor sa lase cainii in strada? Eu am in strada caini periculosi care sunt lasati mai tot timpul in strada de stapani desi i-am rugat sa aibe grija de ei sa nu iasa. Am pus intrebarea primariei dar n- raspuns. Mi se pare nefiresc sa fie tolerat asa ceva.
Ajutor.
Este vorga de Legea nr. 60/2003 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 55/2002 privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi

Mai multe detalii puteti gasi pe site-ul inspectoratului general de politie, folosind link-ul urmator :
[ link extern ]
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ NR. 55 DIN 30 APRILIE 2002 PRIVIND REGIMUL DE DEŢINERE AL CÂINILOR PERICULOªI SAU AGRESIVI
ART. 10
(1) În cazul câinilor prevăzuţi la art. 2 alin. (1), organele de poliţie, la sesizarea unei persoane sau a reprezentantului legal al acesteia ori din oficiu, avertizează proprietarul sau deţinătorul temporar al câinelui să ia toate măsurile pentru prevenirea comportamentului canin agresiv.
(2) Dacă proprietarii sau deţinătorii temporari ai câinilor prevăzuţi la art. 2 alin. (1) nu iau măsurile prevăzute la alin. (1), poliţia poate dispune plasarea câinelui într-un adăpost, potrivit dispoziţiilor art. 15 alin. (2), în cazul în care pericolul avut în vedere se menţine.
(3) Cheltuielile generate de întreţinerea câinelui aflat sub supraveghere se suportă de către proprietar sau de deţinătorul temporar al câinelui.

La politie trebuie facuta sesizarea.
lia_alexe, utilizator