Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare pierdut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare pierdut

Sunt un proprietar care a cumparat apartamentul in care locuia de pe vremea comunismului, in conformitate cu legile date dupa revolutie prin care se permitea tuturor locatarilor sa-si cumpere apartamentele.
In prezent contractul de vanzare-cumparare l-am pierdut. Mi-au ramas doar cateva copii xerox. Cum pot sa obtin un duplicat al contractului?
Pai "dublicat" adica un alt original (la asta va ganditi) nu mai puteti optine pentru ca presupun ca acel contract s-a incheiat in doua exemplare, cate unul pentru fiecare parte. Sunt valabile acele copii pe care le mai aveti. Aveti grija macar de ele.
Puteti obtine un duplicat de la institutia cu care ati incheiat contractul de vanzare-cumparare.
george_neagu a scris:

Pai "dublicat" adica un alt original (la asta va ganditi) nu mai puteti optine ....

"DuPlicatul" nu este original, este o copie conforma cu originalul (care tine loc de original) si il puteti oBtine de la arhiva institutiei de la care ati cumparat apartamentul (iar daca institutia nu mai exista, trebuie sa aflati cine a preluat arhiva sa).