Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA, cum mai multe domenii de activitate, ce coduri ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA, cum mai multe domenii de activitate, ce coduri caen sa aelg?

Doresc sa infintez un PFA cu urmatoarele domenii de activitate:
1. grafician , adica sa pot efectua: editare photo, editare poze de nunta, afise , pliante, albume ... orice tine de grafica
2. sa pot sa vand afisele, pozele, pliantele .... printate la o terta persoana
Si-mi doresc si un alt domeniu :
3. sa pot efectua service pentru plottere (imprimante de dimensiuni mari, de la 1m la 5 m latime, cu care se printeaza bannere, mashuri, afise ...)
Pentru primele 2 puncte am cochetat cu :
- 7311 Activitatii ale agentiilor de publicitate
- 5819 Alte activităţi de editare
- 7410 Activităţi de design specializat
dar nu sunt sigur de ele.
Iar pentru punctul 3 ... #-o nu stiu.
Ce coduri Caen sa aleg? Multumesc :)
andr31, utilizator
In cazul PFA, puteti avea domenii de activitate pentru care sunteti calificat sau cel putin in curs de calificare.
Pentru activitatile de la punctul 1, aveti nevoie de cod 7420-Activitati fotografice si 5819- Alte activitati de editare.
Pentru comert 4719- Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare.

Pentru informatii suplimentare, puteti merge la Directia Judeteana de Statistica, de care apartineti. Au un serviciu special, unde va puteti informa asupra codurilor CAEN necesare.

Nu uitati insa ca va trebuie calificare pentru fiecare cod.
Pentru " 4719- Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare. " am nevoie de o diploma de economist, sau un curs ? Nu este suficienta orice diploma care sa ateste ca am facut matematica pana mi-a iesit pe ochii, adica ca stiu sa socotec :)
Pentru comert aveti nevoie de curs de lucrator comercial sau vechime in munca (in domeniu)
Cornelia Tulpan, Contabil
Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie in caz ca stiti. As vrea sa-mi deschid un pfa cu activitate de atelier de aranjamente florale. Certificatul de calificare este pentru profesia florar-decorator.
Ar urma sa fac aranjamente florale doar pe comanda, fara vanzare de flori la fir. Nu sunt insa prea sigura ce cod caen ar fi cel mai potrivit in acest caz. 4776:Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor nu mi se pare chiar potrivit pentru ce vreau eu sa fac....Ma puteti ajuta?

Multumesc