Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN comert cu flori
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN comert cu flori

Ce cod caen corespunde ptr comert cu flori,cadouri(aranjamente florale cu dulciuri si bauturi),decoratiuni?
477 Comerţ cu amănuntul al altor bunuri, în magazine specializate
Această grupă include comerţul în magazine specializate care desfac o anumită linie de produse neincluse în alte părţi ale clasificării, cum sunt îmbrăcămintea, încălţămintea şi articole din piele, produse farmaceutice şi
medicale, ceasuri, suveniruri, materiale de curăţat, arme, flori şi animale de companie şi altele. Este inclus de
asemenea comerţul cu amănuntul al bunurilor uzate, în magazine specializate.
In opinia mea doua coduri acopera activitatea pe care ati descris-o:
- 4776 - Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor; comert cu amanuntul al animalelor de companie si a hranei pentru acestea, in magazine specializate, pentru ca obiectul principal ati spus ca este vanzarea florilor
- 4719 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare
Aceasta clasa include:
-comertul cu amanuntul al unei largi palete de bunuri, in care produsele alimentare, bauturile sau produsele din tutun nu sunt preponderente
-activitati ale magazinelor universale care comercializeaza, in general, produse ca: imbracaminte, mobila, produse electrocasnice, articole de fierarie, cosmetice, bijuterii, jucarii, articole sportive etc.,
pentru dulciuri, bauturi si decoratiuni.

Sigur ca e bine sa aveti autorizate cat mai multe.
Buna seaea.as vrea sa știu dacă e ok sa fac aranjamente florale fără vreun salut,pfa etc se pot sa ms caute cineva?am văzut ca foarte multe fete fac și ju oferă un bon sau o factura se merita sa ma risc e legal sau mai bine îmi deschid o firma...