avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta

buna ziua
am primit acum ceva vreme un proces verbal de constatare si unul de comunicare
a contraventiei(lipsa rovigneta).cum la acea data aveam destule pe cap si bani deloc am ignorat si acum dupa vreo luna de cand am primit m-am uitat din nou pe ele
pv e intocmit pe 15-04 si e comunicat pe 16-05 lucru care la acea data nu l-am observat
deci au trecut 31 de zile de la constatare la comunicare....mai pot face ceva....?
Cel mai recent răspuns: myl03 , utilizator 19:03, 18 Iulie 2011
Termenul curge de la comunicare nu de la constatare
In 15 zile de la comunicare puteati sa formulati plangere contraventionala la Judecatoria de pe raza teritoriala a locului unde a fost savarsita contraventia. Din pacate, acest termen a fost depasit, deci sunteti bun de plata. Cu stima.
pai termenul de contestare clar l-am depasit
dar am gasit pe net caci daca nu comunica p.v.-ul in 30zile atunci ar fi nul
si la mine au fost 31zile de la intocmirea p.v.-ului pana la comunicare
deci cum e 30zile de la comunicare sau de la intocmire?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un proces verbal taiat pe diagonala de politie mai este valabil? costy19762000 costy19762000 in dimineata de 29.02.2012 un coleg de servici a fost oprit de politie pentru depasirea limitei de viteza (64 km/h in localitate). Dupa intocmirea procesului ... (vezi toată discuția)
Termen contestare proces verbal Adrian Copil Adrian Copil Termenul de contestare al procesului verbal este de 15 zile de la comunicare. Eu disting doua cazuri: 1. cel cand semnezi si primesti procesul verbal (caz in ... (vezi toată discuția)
Obligativitate plata rovigneta benemarin benemarin Am primit azi 4.04.2019 proces verbal pentru amenda lipsa rovigneta la data de 11.12.2018. Procesul verbal este intocmit in data de 12.03.2019 si a ajuns la ... (vezi toată discuția)