Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta

buna ziua
am primit acum ceva vreme un proces verbal de constatare si unul de comunicare
a contraventiei(lipsa rovigneta).cum la acea data aveam destule pe cap si bani deloc am ignorat si acum dupa vreo luna de cand am primit m-am uitat din nou pe ele
pv e intocmit pe 15-04 si e comunicat pe 16-05 lucru care la acea data nu l-am observat
deci au trecut 31 de zile de la constatare la comunicare....mai pot face ceva....?
Termenul curge de la comunicare nu de la constatare
In 15 zile de la comunicare puteati sa formulati plangere contraventionala la Judecatoria de pe raza teritoriala a locului unde a fost savarsita contraventia. Din pacate, acest termen a fost depasit, deci sunteti bun de plata. Cu stima.
pai termenul de contestare clar l-am depasit
dar am gasit pe net caci daca nu comunica p.v.-ul in 30zile atunci ar fi nul
si la mine au fost 31zile de la intocmirea p.v.-ului pana la comunicare
deci cum e 30zile de la comunicare sau de la intocmire?