Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare!

Buna seara.
In ziua cand am fost internata am fost chemata la unitate sa semnez preavizul de 20 de zile. Cat de corect este aceasta procedura? Eu m-am internat dimineata, iar de semnat preavizul l-am semnat dupa-amiaza, am fost sunata in acest sens.
Iar termenul de 30 de zile de a ataca acest preaviz la Tribunal de cand incepe sa curga, tinand cont ca sunt in continuare spitalizata?
Multumesc!
:closedtopic:
Legal este sa va comunice preavizul .. nelegal este concedierea in perioada cat sunteti in concediu medical.
Termenul de contestatie este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere ...

Fiind in concediul medical, preavizul este suspendat urmand a fi reluat incepand cu prima zi urmatoare celei in care a luat sfarsit concediul medical.
Sa inteleg ca termenul de contestatie curge din ziua semnarii preavizului chiar daca sunt internata!
In continutul preavizului scrie terment de contestatie 30 de zile, nu 45.
Termenul de contestatie incepe sa curga de la data comunicarii deciziei de concediere si nu a preavizului.

Termenul este gresit , intrucat acesta a fost modificat prin art.211 lit.a din Legea nr.62/2011.