avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare!

Buna seara.
In ziua cand am fost internata am fost chemata la unitate sa semnez preavizul de 20 de zile. Cat de corect este aceasta procedura? Eu m-am internat dimineata, iar de semnat preavizul l-am semnat dupa-amiaza, am fost sunata in acest sens.
Iar termenul de 30 de zile de a ataca acest preaviz la Tribunal de cand incepe sa curga, tinand cont ca sunt in continuare spitalizata?
Multumesc!
:closedtopic:
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:20, 18 Iulie 2011
Legal este sa va comunice preavizul .. nelegal este concedierea in perioada cat sunteti in concediu medical.
Termenul de contestatie este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere ...

Fiind in concediul medical, preavizul este suspendat urmand a fi reluat incepand cu prima zi urmatoare celei in care a luat sfarsit concediul medical.
Sa inteleg ca termenul de contestatie curge din ziua semnarii preavizului chiar daca sunt internata!
In continutul preavizului scrie terment de contestatie 30 de zile, nu 45.
Termenul de contestatie incepe sa curga de la data comunicarii deciziei de concediere si nu a preavizului.

Termenul este gresit , intrucat acesta a fost modificat prin art.211 lit.a din Legea nr.62/2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

termen contestaþie - litigiu de muncã machis machis 1.Printr-o decizie emisă la data de 17.08.2011 s-a desfăcut contr. de muncă a unui salariat în temeiul art.65 din Codul muncii. I s-a acordat preavizul de ... (vezi toată discuția)
Situatie ciudata:preaviz in insolventa , decizia dupa insolventa alinedelea alinedelea In ultima zi de insolventa a unei societati, o persoana a primit preaviz de concediere impreuna cu decizia de concediere, in care se prevede ca dupa terminarea ... (vezi toată discuția)
Termen de contestare a deciziei de desfacere a contractului de munca PopaPopas1 PopaPopas1 In data de 24.11.2011, am primit un preaviz prin care eram anuntat de decizia de concediere a mea cf art. 65 (1) din Codul Muncii. In acest previz, se ... (vezi toată discuția)