Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturile asupra unui testament in care sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturile asupra unui testament in care sunt implicati si alti membrii ai familiei

Problema mea este urmatoarea: am grija de o batranica a carui sot a murit in urma cu 15 ani. Aceasta doreste ca dupa moartea dumneaei apartamentul sa-mi revina mie, lasandu-mi-l printr-un testament (legal, la notar), dar aici intervine o problema: doamna are 4 nepoti din partea ei si ma gandesc ca vor dori apartamentul, desi nu prea au tinut legatura. Intrebarea mea e urmatoarea acum: in ce masura poate fi atacat testamentul dupa si inaintea decesului doamnei, dar si daca exista o metoda mai sigura in care imi poate lasa apartamentul(va rog sa-mi explicat in ce consta aceasta metoda si despre cam cati bani ar fi vorba).
Daca veti opta pentru incheierea unui contract de intetinere, aveti grija sa pastrati toate dovezile privitoare la respectarea obligatiei de a ii presta batranei intretinerea. Asigurati-va si cu cativa martori, care sa poata declara oricand ca au cunostinta ca v-ati respectat aceasta obligatie.
Indiferent ce act veti incheia cu batrana, nepotii nu il pot ataca in timpul vietii acesteia, ci abia dupa moartea sa.
ContSters103772, utilizator