avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare durata muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare durata muncii

Buna ziua

In cazul in care se modifica durata muncii unei persoane cu timp partial, trebuie sa fac si decizie sau este suficient numai actul aditional?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:45, 8 Noiembrie 2011
Se face act aditional la CIM cu modificarile ce se vor aduce acestuia.
vali_minea a scris:

Buna ziua

In cazul in care se modifica durata muncii unei persoane cu timp partial, trebuie sa fac si decizie sau este suficient numai actul aditional?



Se face numai act aditional de modificare a duratei muncii ....
Multumesc
daca se schimba programul de lucru (inainte se lucra 8 ore/40), la repartizare program am trecut 12/24 intre orele 7.00-19.00 si 12/48 intre orele 19.00-7.00, dar la durata timpului de lucru ce trec, ca nu mai sunt 8 ore si 40 pe saptamana.
In revisal scrieti la durata timp de munca : norma intrega 8/40 , iar la repartizare timp de munca INEGAL.

Alte discuții în legătură

Agent paza - program de noapte rrramor rrramor Buna ziua. Dorim sa trecem agentii de paza pe program de noapte. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut: acte aditionale de schimbare a programului de lucru ... (vezi toată discuția)
Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta ... max36 max36 Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta si statele sa fie intocmite cu 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana ? Mentionez ca in CIM este ... (vezi toată discuția)
Timp inegal 12 cu 24 carmen fortiu carmen fortiu Am angajati care lucreaza 12 cu 24 ( si noaptea) , contractele sunt cu 8 h , in pontaj sunt trecuti 12 cu 24 aceasta insemnand timp inegal . Am inteles ca ... (vezi toată discuția)