avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta ...

Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta si statele sa fie intocmite cu 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana ? Mentionez ca in CIM este trecut 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana
Cel mai recent răspuns: max36 , utilizator 18:05, 18 Iulie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca asa este mentionat in c.i.m., atunci nu este legal cum lucrati ...
Ultima modificare: Luni, 10 Iulie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
In CIM este trecut " 8 ( ore/zi ore noapte / inegal ) conform graficului lunar de lucru "

Cornel Vasile a scris:

Daca asa este mentionat in c.i.m., atunci nu este legal cum lucrati ...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In acest caz, se poate lucra 12/24..12/48
Se poate lucra fara act aditional ,pt ca nu toti angajatii lucreaza 12 cu 24 ,12 cu 48, mai ales ca la inceput cand m-am angajat am lucrat 8 ore 5 zile

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, se poate lucra 12/24..12/48

Ultima modificare: Marți, 11 Iulie 2023
max36, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuia mentionat in c.i.m. si repartizarea duratei .. nu numai , mentiunea inegal.

Aveti asa ceva? .. daca nu, atunci trebuie incheiat act aditional pentru repartizarea timpului de munca.

Alte discuții în legătură

Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Program de lucru adimanea adimanea Buna ziua, in contractul de munca se mentioneaza la\" Durata muncii\" \"O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind repartizata inegal, fara a depasi 48 ... (vezi toată discuția)
Modificare durata muncii vali_minea vali_minea Buna ziua In cazul in care se modifica durata muncii unei persoane cu timp partial, trebuie sa fac si decizie sau este suficient numai actul aditional? (vezi toată discuția)