Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta ...

Este legal sa lucrezi 12 cu 24 liber, 12 cu 48 liber dar prezenta si statele sa fie intocmite cu 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana ? Mentionez ca in CIM este trecut 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana
Daca asa este mentionat in c.i.m., atunci nu este legal cum lucrati ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
In CIM este trecut " 8 ( ore/zi ore noapte / inegal ) conform graficului lunar de lucru "

Cornel Vasile a scris:

Daca asa este mentionat in c.i.m., atunci nu este legal cum lucrati ...

In acest caz, se poate lucra 12/24..12/48
Se poate lucra fara act aditional ,pt ca nu toti angajatii lucreaza 12 cu 24 ,12 cu 48, mai ales ca la inceput cand m-am angajat am lucrat 8 ore 5 zile

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, se poate lucra 12/24..12/48

max36, utilizator
Trebuia mentionat in c.i.m. si repartizarea duratei .. nu numai , mentiunea inegal.

Aveti asa ceva? .. daca nu, atunci trebuie incheiat act aditional pentru repartizarea timpului de munca.