Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Sotul meu e nascut pe 25/07/1951. Are o vechime in munca de 38 ani, dintre care 4 ani grupa 1, conditii speciale. Va rog, cu ce procent va fi penalizat, daca isi depune acum dosarul de pensionare anticipata?
Va multumesc.
Daca isi deschide dreptul incepand cu 25/07/2011 pensia va fi anticipata partiala.Procentul de penalizare va fi de 27%,pentru 36 de luni de anticipare.Limita de varsta la 63 de ani,reducere de 2 ani din 65 pentru 4 ani conditii speciale.Daca cei 4 ani nu sunt in conditii speciale,ci in grupa I-a de munca,atunci penalizarea va fi de 45%,pentru 60 de luni de anticipare.
Carp Mircea a scris:

Daca isi deschide dreptul incepand cu 25/07/2011 pensia va fi anticipata partiala.Procentul de penalizare va fi de 27%,pentru 36 de luni de anticipare.Limita de varsta la 63 de ani,reducere de 2 ani din 65 pentru 4 ani conditii speciale.Daca cei 4 ani nu sunt in conditii speciale,ci in grupa I-a de munca,atunci penalizarea va fi de 45%,pentru 60 de luni de anticipare.

Va multumesc pentru raspuns.