avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Sotul meu e nascut pe 25/07/1951. Are o vechime in munca de 38 ani, dintre care 4 ani grupa 1, conditii speciale. Va rog, cu ce procent va fi penalizat, daca isi depune acum dosarul de pensionare anticipata?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: aurelia 52 , utilizator 13:32, 21 Iulie 2011
Daca isi deschide dreptul incepand cu 25/07/2011 pensia va fi anticipata partiala.Procentul de penalizare va fi de 27%,pentru 36 de luni de anticipare.Limita de varsta la 63 de ani,reducere de 2 ani din 65 pentru 4 ani conditii speciale.Daca cei 4 ani nu sunt in conditii speciale,ci in grupa I-a de munca,atunci penalizarea va fi de 45%,pentru 60 de luni de anticipare.
Carp Mircea a scris:

Daca isi deschide dreptul incepand cu 25/07/2011 pensia va fi anticipata partiala.Procentul de penalizare va fi de 27%,pentru 36 de luni de anticipare.Limita de varsta la 63 de ani,reducere de 2 ani din 65 pentru 4 ani conditii speciale.Daca cei 4 ani nu sunt in conditii speciale,ci in grupa I-a de munca,atunci penalizarea va fi de 45%,pentru 60 de luni de anticipare.


Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie ginutza 1955 ginutza 1955 Sunt nascuta(F) in 1955 luna Dec.ziua28 cand pot iesi la pensie (anticipat sau partial anticipat) si cu ce penalizare?Mentionez ca am o vechime de 38 ani si 8 ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie anticipat ScripcariuNistor ScripcariuNistor buna ziua, ma numesc Nistor, si m-ar interesa daca pot sa ies la pensie anticipat in anul 2014. Am varsta de 59 ani si 1 luna. Am vechime in munca cu ... (vezi toată discuția)
Pensionare - reducere limita varsta grupa i alexandra_21 alexandra_21 Buna ziua, Intrebarea este pentru tatal meu, nascut in noiembrie 1958, a lucrat in perioada 27.12.1979-30.03.1998 ca otelar, gr. I in procent de 100% si inca ... (vezi toată discuția)