avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat - angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat - angajator

Angajatorul refuza sa dea un exemplar al contractului de munca,poate sa o faca? am 12 weekenduri lucrate,fara intrerupere,totalizand 250 de ore,refuza sa la plateasca,ce pot sa fac? mi-am dat demisia la zi,invocand motivul ca angajatorul nu si-a respectat intelegerea contractuala,demisia a fost acceptata de angajator,stampilata si semnata,acum insa imi spune ca nu imi desface contractul de munca pentru a nu ma putea angaja in alta parte,poate sa o faca? ce trebuie sa fac? Va multumesc,Stanescu Catalin


Ultima modificare: Marți, 19 Iulie 2011
stanescu catalin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:18, 20 Iulie 2011
In ce subiect?
am reusit sa lansez si subiectul,imi cer scuze,a fost o greseala din partea mea la prima incercare de lansare pe site. va multumesc
Nu vad niciun impediment din ce relatezi. Te poti angaja in alta parte.
stanescu catalin a scris:

Angajatorul refuza sa dea un exemplar al contractului de munca,poate sa o faca? am 12 weekenduri lucrate,fara intrerupere,totalizand 250 de ore,refuza sa la plateasca,ce pot sa fac? mi-am dat demisia la zi,invocand motivul ca angajatorul nu si-a respectat intelegerea contractuala,demisia a fost acceptata de angajator,stampilata si semnata,acum insa imi spune ca nu imi desface contractul de munca pentru a nu ma putea angaja in alta parte,poate sa o faca? ce trebuie sa fac? Va multumesc,Stanescu Catalin



Daca aveti o copie a cererii de demisie stampilata si inregistrata la angajator, atunci nu va faceti griji ... intrucat dupa expirarea termenului de preaviz c.i.m. va inceta.

De asemenea, art.35 alin. C.mun. reglementeaza cumulul de functii , astfel : Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
Prin urmare, va puteti angaja linistit in alta parte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz in cazul demisiei romservinvest romservinvest Bună dimineaţa, Vă rog frumos să mă sfătuiţi cum se face încetarea contractului individual de muncă în cazul unui angajat care şi-a dat ... (vezi toată discuția)
Contract de munca ale2012 ale2012 daca am semnat un contract de munca si imi bag demisia nici lichidarea la zi maine fiind joi luni pot sa semnez alt contract cu alta firma? (vezi toată discuția)
Plecare impotriva vointei angajatorului sebastian069 sebastian069 Buna seara, cum se poate proceda in cazul in care am luat o decizie de moment de a inceta contractul de munca prin depunerea unei demisii cu acord de ambele ... (vezi toată discuția)