Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat - angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat - angajator

Angajatorul refuza sa dea un exemplar al contractului de munca,poate sa o faca? am 12 weekenduri lucrate,fara intrerupere,totalizand 250 de ore,refuza sa la plateasca,ce pot sa fac? mi-am dat demisia la zi,invocand motivul ca angajatorul nu si-a respectat intelegerea contractuala,demisia a fost acceptata de angajator,stampilata si semnata,acum insa imi spune ca nu imi desface contractul de munca pentru a nu ma putea angaja in alta parte,poate sa o faca? ce trebuie sa fac? Va multumesc,Stanescu Catalin

stanescu catalin, utilizator
In ce subiect?
am reusit sa lansez si subiectul,imi cer scuze,a fost o greseala din partea mea la prima incercare de lansare pe site. va multumesc
Nu vad niciun impediment din ce relatezi. Te poti angaja in alta parte.
stanescu catalin a scris:

Angajatorul refuza sa dea un exemplar al contractului de munca,poate sa o faca? am 12 weekenduri lucrate,fara intrerupere,totalizand 250 de ore,refuza sa la plateasca,ce pot sa fac? mi-am dat demisia la zi,invocand motivul ca angajatorul nu si-a respectat intelegerea contractuala,demisia a fost acceptata de angajator,stampilata si semnata,acum insa imi spune ca nu imi desface contractul de munca pentru a nu ma putea angaja in alta parte,poate sa o faca? ce trebuie sa fac? Va multumesc,Stanescu Catalin

Daca aveti o copie a cererii de demisie stampilata si inregistrata la angajator, atunci nu va faceti griji ... intrucat dupa expirarea termenului de preaviz c.i.m. va inceta.

De asemenea, art.35 alin. C.mun. reglementeaza cumulul de functii , astfel : Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
Prin urmare, va puteti angaja linistit in alta parte.