Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz in cazul demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz in cazul demisiei

Bună dimineaţa,
Vă rog frumos să mă sfătuiţi cum se face încetarea contractului individual de muncă în cazul unui angajat care şi-a dat demisia, dar refuză să lucreze preavizul? Cum îi încetez contractul de muncă şi cu ce dată dacă a solicitat demisia cu data de 28.05.2012?
Vă mulţumesc.
Daca si-a dat demisia, atunci angajatorul are optiunea de a renunta la efectuarea acestuia .. astfel , potrivit art.81 alin.7 C.mun. , contractul individual de munca inceteaza :
- fie la data expirarii termenului de preaviz
- fie la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

Daca s-a pus rezolutia cu preaviz, atunci nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Vă mulţumesc. Deci în perioada 28.05.2012 - 08.06.2012 cât i s-a cerut să lucreze preaviz, va fi pontat demotivat şi cu data de 11.06.2012 i se va deface cim?
Daca lipseste in preaviz, atunci va fi pontat nemotivat ... in acest sens, angajatorul are posibilitatea :
- fie sa efectueze cercetarea disciplinara a salariatului si apoi sa-l concedieze pentru absente nemotivate

- fie sa astepte terminarea perioadei de preaviz, urmand ca perioada de preaviz sa figureze cu absente nemotivare, incetarea facandu-se prin demisie.
AS AVEA SI EU O INTREBARE.DACA FIRMA VREA SA ANGAJEZE PE CINEVA CU DATA DE INCEPERE DE 01.06.2012 SI PERSOANA RESPECTIVA ACUM LUCREAZA LA O ALTA FIRMA ATUNCI CU CE DATA TREBUIE SA ISI DEA LICHIDAREA DE LA CEALALTA FIRMA CA SA NU FIE INTRERUPERE/
Nu este obligatoriu sa inceteze raportul de munca la actualul angajator .. potrivit art.35 alin.1 C.mun., orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Daca doreste sa-si inceteze activitatea, atunci va trebuie sa-si faca cerere cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. incepand cu data de 01.06.2012.