Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot sa vand o parte din proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot sa vand o parte din proprietate?

buna ziua. detin in proprietate un apartament de 2 camere+boxa la subsol.
vreau sa vand doar boxa.
as dori sa stiu daca se poate si cum anume.
multumesc.
Inteleg ca dreptul de proprietate asupra boxei nr. ... este evidentiat in CF a apartamentului. In acest caz, veti incheia la notar un act de dezmembrare (ca sa desprindeti boxa din intregul constituit de apartament, boxa si partile comune indivize) si vanzare catre cealalata parte. S-ar putea sa aveti nevoie si de o documentatie tehnica intocmita de un expert topo. Banuiesc ca veti vinde boxa unui vecin, asa ca se poate face concomitent, alipirea la apartamentul acestuia a boxei vandute. Astfel, pe CF-ul apartamentului cumparatorului va aparea apartament x, boxa x, boxa y, parti comune.