avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare CIM si inregistrare ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare CIM si inregistrare ITM

Buna ziua,
Daca am semnat act aditional de modificare a normei de lucru de la 8 ore/zi la 2ore/zi in data de 20.07.2011 si in aceeasi data am facut si inregistrarea in REVISAL , aceste acte aditionale pot sa-si produca efectele incepand cu 01.07.2011?

Multumesc!
TERMENELE DE TRANSMITERE a registrului în format electronic la ITM

c) modificarile intervenite pe parcursul executarii contractelor individuale de munca se transmit in termen de 5 zile de la data la care au intervenit aceste modificari.

elenadeverde a scris:

Buna ziua,
Daca am semnat act aditional de modificare a normei de lucru de la 8 ore/zi la 2ore/zi in data de 20.07.2011 si in aceeasi data am facut si inregistrarea in REVISAL , aceste acte aditionale pot sa-si produca efectele incepand cu 01.07.2011?

Multumesc!


Da, acel act aditional poate sa-si produca efecte juridice de la data de 01.07.2011 daca asa este mentionat in cuprinsul acestuia ...
elenadeverde a scris:

Buna ziua,
Daca am semnat act aditional de modificare a normei de lucru de la 8 ore/zi la 2ore/zi in data de 20.07.2011 si in aceeasi data am facut si inregistrarea in REVISAL , aceste acte aditionale pot sa-si produca efectele incepand cu 01.07.2011?
Multumesc!




Da,in virtutea art. 17,al.(5) Codul Muncii:

Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Unul dintre elementele prevazute la alin.(3) este cel de la lit.i:
durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana,ca in cazul prezentat de catre dvs.
Daca de la 1 iulie s-a lucrat in loc de 8 ore/zi doar 2/zi,deci s-a produs modificarea,aditionalul se poate intocmi pe 20 iulie,pt. ca va incadrati in termen.
Cred ca intrebarea era alta ... daca un act aditional incheiat in data de 20.07.2011 , isi poate produce efecte juridice de la 01.07.2011?

Art.17 alin.5 C.mun. invocat de dvs prevede obligativitatea incheierii unui act aditional in termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii.

Efectele incheierii unui act aditional la c.i.m. nu sunt prevazute in Codul Muncii , ci in Codul Civil.
freeelis a scris:

Cred ca intrebarea era alta ... daca un act aditional incheiat in data de 20.07.2011 , isi poate produce efecte juridice de la 01.07.2011?

Art.17 alin.5 C.mun. invocat de dvs prevede obligativitatea incheierii unui act aditional in termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii.

Efectele incheierii unui act aditional la c.i.m. nu sunt prevazute in Codul Muncii , ci in Codul Civil.



Eu cred ca practic s-a intamplat ca angajatul lucreaza de la 1 iulie cu contract de 2 ore,iar actul este intocmit si datat abia in 20 iulie.
Cum interpretati producerea efectelor juridice efectiv in acest caz incepand cu 1 iulie.cand este vorba despre timp de munca ?

Alte discuții în legătură

Interpretare art. 17 ( 5 ) din codul muncii mmarianne mmarianne Buna ziua, Cum sa interpretez art. 17 alin 5 din CM, potrivit caruia ” orice modificare a unuia din elementele prevazute la alin 3 din Cim impune ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie gera67 gera67 Buna ziua. La CIM cu timp partial, 12 ore/ luna =100lei NET in prezent, se impune act aditional ptr. marirea tarifului orar de 8, 74 lei ptr. cele 12 ... (vezi toată discuția)
Contract d emunca perioada determinata DATSCH2010 DATSCH2010 1.Cum se poate transforma un contract de munca pe perioada determinata de 1 an in contract cu perioada nedetminata? 2.Dupa cat timp de la semnarea ... (vezi toată discuția)