Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru studenti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru studenti

Buna ziua .Pot beneficia de ajutor de somaj in cazul in care nu am dat licenta fiind student la zi,ce acte trebuiesc sa sa pot face dosarul pentru somaj.Va multumesc pentru informatii.
Trebuie sa fiti inregistrati in evidentele agentiilor fortei de munca de cel putin 60 de zile inainte de a solicita ajutorul de somaj. Beneficiati dupa absolvirea cursurilor si doar 6 luni. Ajutorul este 50% din indicele social de referinta care este in acest moment 500 ron.
1. Cu adeverinta de la facultate, ca ati absolvit cursurile, va inregistrati la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul, in maximum 60 de zile de la data absolvirii.
2. Daca in cele 60 de zile de la absolvire nu vi se ofera sau nu gasiti un loc de unca veti primi, timp de 6 luni, o indemnizatie lunar de soma de 250 lei.
3. Actele necesare sunt:
a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare,in original si copie;
c. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare.
e. Actul de absolvire a formei respective de invatamant, in original si in copie;