Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cerere de constituire ca parte civila intr-un proces ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cerere de constituire ca parte civila intr-un proces penal

Buna ziua .Va citez dintr-o ordonanta ( din 06.08.2007) data de un procuror al Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti :
,, Prin procesele - verbale intocmite la datele de 17.07.2002 , 02.08.2002 , 04.09.2002 si 28.05.2003 organele de cercetare penala ale politiei au dispus inceperea urmaririi penale fata de ....( este vorba de mine si de fostul sot , fara ca eu sa fac parte din firma sotului si nefiind nici angajata la aceasta firma) pt infractiunile de fals in inscrisuri sub semnatura privata , inselaciune , fals si uz de fals , infractiuni la legea cecului. Ulterior Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti prin ordonanta nr.../din 21.10.2005 a dispus schimbarea incadrarii juridice a faptelor savarsite de ( fostul sot care era administratorul firmei ) din infr. prev. de art. 290 din Cp , art.215 al 1 si 4 din Cp , art. 289 din Cp , art. 291 din Cp , art. 215 al. 1,4 si 5 din Cp , art.84 pct2 din Legea 59/1934 in infract. prev. de art. 215 al. 1,2,3,4 si 5 din Cp cu aplic. art. 41 al.2 din Cp , art.282 al. 1 si 2 din Cp , cu aplic. art.41 al. 2 din Cp , art.84 pct. 2 din Legea 59/1935 , toate cu aplic. a art. 33 lit. a din Cp si , schimbarea incadrarii juridice a faptelor comise de inv. ....( numele meu ) din infract. prev. de art.215 al. 1 si 4 din Cp , art. 290 din Cp si art. 84 pct. 2 din Legea 59/1934 in infract. prev. de art.215 al. 1 , 2 , 3 , 4 si 5 din Cp , art. 282 al. 1,2 din Cp , art. 84 pct. 2 din Legea 59/1934 , toate cu aplic. art. 33 lit. a din Cp . Pentru infract. prev. de art. 282 din Cp , Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism - Biroul Teritorial Bucuresti s-a pronuntat prin ordonanta nr..../ D/P/2005 din 28.11.2006 cand , in temeiul art. 249 din Cpp rap. la art.11 pct.1 lit. b din Cpp si art. 10 lit. d din Cpp s-a dispus scoaterea de sub urmarire penala fata de sus numitii intrucat din probele administrate a rezultat ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infract.''
Procurorul respectiv a dispus scoaterea de sub urmarire penala a noastra pt infract. prev. de art. 215 al. 1,2,3,4 si 5 din Cp cu aplic. art. 41 al. 2 din Cp , intrucat din probele administrate a rezultat ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infract.( lipsa intentiei ca element al laturii subiective) . A mai dispus declinarea competentei in favoarea Parchetului de pe langa Judecatoria sect.2 Bcuresti pt infract. prev. de art. 290 din Cp , art. 291 din Cp , art. 84 al. 2 din Legea 59/1934 fata de cei 2 invinuiti si mentinerea masurilor asiguratorii dispuse in cauza.
Parchetul de pe langa Judecatoria sect. 2 a dat o ordonanta in 07.03.2008 prin care ni se comunica scoaterea de sub urmarire penala sub aspectul savarsirii infract. prev. de art. 290 si 291 Cp si incetarea urmaririi penale pt infract. prev. de art. 84 pct. 2 din Legea 59/1934 fata de invinuitii de mai sus precum si nup pt. infract. prev. si ped. de art. 286 Cp.
V-am scris toate datele exacte intrucat in timpul cercetarilor penale , una din societatile pagubite a facut o adresa in data de 26.02.2007 pt. constituire ca parte civila in procesul penal , aceeasi societate cerand la data de 28.10.2002 luarea unei masuri asiguratorii asupra imobilului proprietatea comuna a ambilor soti. Ma intreb in cat timp se va da curs adresei de constituire ca parte civila intr-un proces penal ( cu toate ca nu s-a ajuns in faza de judecata) daca de la data acelei adrese au trecut mai bine de 17 luni si nu am primit nici un fel de citatie de la nici o instanta judecatoreasca , ce se intampla cu sechestrul asiguratoriu , intre timp fiind pe rol si un proces de partaj
Nu. E ca si cum ai incerca sa iei bani de la persoane decedate si fara urmasi.
Va multumesc... speram sa se mai poata face ceva impotriva administratorilor... a asociatilor...
Dar, in cazul societatilor care inca mai "traiesc", se mai poate intreprinde ceva? Sau toate faptele sunt prescrise?
Lulica, utilizator
Asa pare. Dar cu dosarul in mana puteti merge la un avocat sa fiti sigur.