Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA apartamente noi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA apartamente noi

Cum se face ajustare TVA in cazul apartamentelor noi construite in regie proprie si vandute cu 5%TVA - sunt indeplinite toate conditiile - valoare sub 100.000 euro. suprafata sub 120mp, si cumparatorii au declaratie notariala ca nu detin si nu au detinut alte proprietati.
Pentru materialele de constructii se deduce 24%.
Apartamentele sunt vandute in luna in care se face receptia si intabularea lor..
;):[
cine v-a spus ca se ajusteaza tva in acest caz?
cine construieste in regie proprie?
(12) Prevederile art. 149 din Codul fiscal şi ale prezentului punct se aplică şi de către persoanele impozabile care efectuează operaţiuni imobiliare constând în operaţiuni de livrare, închiriere, leasing, arendare, concesionare şi alte operaţiuni similare, efectuate în legătură cu bunurile imobile.
atata timp cat intervine o livrare taxabila nu se impune nici o ajustare de taxa dedusa in conditiile art. 149 cod fiscal, chiar daca taxarea se face la cota redusa de 5%.
xerxes, utilizator