Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DECLARATIA 112 actualizata: ultima versiune: Soft A ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DECLARATIA 112 actualizata: ultima versiune: Soft A (versiunea 12/20.07.2011), Soft J (versiunea 1.5.0/18.07.2011)

Descarca de aici: [ link extern ]

Soft-ul A de incarcare si validare date pentru formularul D112: PDF Adobe Actualizat in data de 20.07.2011.

Soft-ul J de validare date din fisier XML pentru formularul D112: PDF Java Actualizat in data de 18.07.2011.

Metode de preluare declaratia 112 dintr-o luna anterioara:
1. Daca este aceeasi versiune si in luna urmatoare: Efectuati o copie a fisierului PDF 112 pentru luna anterioara, salvandu-l astfel incat titlul sa contina si luna declaratiei. Modificati numarul lunii si numarul de zile, efectuati modificarile necesare daca este cazul si validati.
2. Daca este o versiune noua in luna urmatoare: Deschizi versiunea veche de 112 si din meniul Adobe accesezi Document - Forms (formulare) - Export Data, si salvezi intr-un anumit loc fisierul xml. Apoi descarci Noua versiune de 112, si la fel intri in Documents - Forms - import data si importi fisierul pe care tocmai l-ai salvat inainte. Efectuati modificarile necesare aferente respectivei luni si validati fisierul.

Pentru a descarca/vizualiza urmatoarele fisiere acceseaza butonul de mai jos sau titlul de mai sus:
- Sumar structura declaratia D112
- Macro-procese declaratia D112
- Prezentarea formularului D112: Anexa 1, Anexa 1.1 angajator, Anexa 1.2 asigurat
- Instructiuni de completare formular D112: Anexa 7
- Soft-ul A de incarcare si validare date pentru formularul D112: PDF Adobe
- Instructiuni de utilizare pentru PDF Adobe D112
- Soft-ul J de validare date din fisier XML pentru formularul D112: PDF Java
- Informatiile necesare generarii fisierului XML din aplicatii proprii se gasesc la Specificatii tehnice.
- Specificatii tehnice:
- Formulare pentru construirea fisierului XML Anexa 1 cu mnemonice, Anexa 1.1 angajator cu mnemonice, Anexa 1.2 asigurat cu mnemonice
- Nomenclatoare: Anexa 2, Anexa 3, Anexa 4, Anexa 5, Anexa 6
- Structura fisierului xml: Anexa 8
- Corelatii si validari formular D112: Anexa 8 validari
- Schema fisierului xml: DecUnicaType.XSD
- DecUnica.XSD
- Exemplu de XML : DecUnica.xml
- Raspunsuri la intrebarile frecvente
- Erori frecvente
- Ghid pentru depunerea si verificarea starii prelucrarii prin Internet
Va vom tine la curent cu noile versiuni pe masura ce apar. Poate te intereseaza si...

NOU! BILANT IUNIE 2011! Raportari contabile la 30 iunie 2011 pentru operatori economici. Atentie! Versiunea 1.0.3/18.07....

Declaratia informativa 394

Calendar obligatii fiscale luna IULIE 2011 - Update

Ordine de plata/Foi de varsamant (OPFV 2011) -vers.1.0.0/01.07.2011

NOU! Declaratii fiscale 2011 (decl. 100, 101, 102, 104, 110, 130, 300, 710) - vers 1.0.2/11.04.2011

Toate Formularele ANAF

Obligatii declarative cu termen in luna IULIE 2011

Raportari contabile semestriale la 30 iunie 2010 pentru societatile comerciale (BILANT CONTABIL IUNIE 2010) versiunea 1....

Utilizare:
18-Jul-2011 publicat J1.5.0: cu modificarile: ATENTIE, PT. DEZVOLTATORII DE SOLUTII INFORMATICE BAZATE PE DUKIntegrator: - modul linie de comanda permite acum validarea, crearea PDF si semnarea. - apelul prin linia de comanda folosit pana in acest moment nu mai functioneaza pt. ca a aparut un parametru nou, tipul declaratiei. - DUKIntegrator.jar contine acum o clasa Integrator care poate fi folosita pt. dezvoltarea de aplicatii. - cititi Instructiuni.txt pt. lamuriri! DUKValidator: - crearea infrastructurii pt. integrarea altor declaratii - adaugat CIF-uri CASAN cf. nomenclatorului: Buzau, Giurgiu - modificari pt. OUG 6/2011: modificat: A30B, S43B, S43BB, S45, S46, S46B, S46BB; adaugat: S40.2, S41.2, S42, S44.2, V99, V100; s-a adaugat motivul de scutire 3 (OUG 6/2011) la nomenclatorul de scutiri la plata contributiilor - modificari pt. institutiile publice de aparare, ordine publica si siguranta nationala: modificat A21.2, A21.5, A21.25, A39, S14, S29 - adaugat S40.1 - corectat V81 (valoarea tarifului de risc pt. someri = 1%) DUKIntegrator: - corectie bug algoritm semnare: nu era posibila alegerea dintre mai multe certificate valide de pe acelasi token - modificare interfata grafica in vederea integrarii altor declaratii - suport pt. smartCard gemalto - adaugat optiuni validare pt. institutiile publice de aparare, ordine publica si siguranta nationala - la apasarea butonului "Validare + creare PDF semnat" se creaza doar fisierul PDF semnat. PDF-ul nesemnat poate fi obtinut prin apasarea butonului "Validare + creare PDF". - la selectarea unui folder pt. validare + creare PDF semnat a tuturor fisierelor XML din folder, daca apare o eroare de semnare, procesul se opreste (pt. a evita blocarea smartCard-ului, in cazul ca s-a introdus un pin gresit)
meeeerrr-si!... am descarcat de acolo;)
Multumim pentru actualizari, Valentin! :bow: