Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Versiunea actualizata pentru Declaratia 112 (Soft A si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Versiunea actualizata pentru Declaratia 112 (Soft A si Soft J) - Metode de preluare declaratia 112 dintr-o luna anterioara

Metode de preluare declaratia 112 dintr-o luna anterioara:

1. Daca este aceeasi versiune si in luna urmatoare: Efectuati o copie a fisierului PDF 112 pentru luna anterioara, salvandu-l astfel incat titlul sa contina si luna declaratiei. Modificati numarul lunii si numarul de zile, efectuati modificarile necesare daca este cazul si validati.

2. Daca este o versiune noua in luna urmatoare: Deschizi versiunea veche de 112 si din meniul Adobe accesezi Document - Forms (formulare) - Export Data, si salvezi intr-un anumit loc fisierul xml. Apoi descarci Noua versiune de 112, si la fel intri in Documents - Forms - import data si importi fisierul pe care tocmai l-ai salvat inainte. Efectuati modificarile necesare aferente respectivei luni si validati fisierul.

Soft-ul A de incarcare si validare date pentru formularul D112.
PDF Adobe Actualizat in data de 01.09.2011.
Soft-ul J de validare date din fisier XML pentru formularul D112.
PDF Java Actualizat in data de 9.01.2012.

Pentru a descarca/vizualiza urmatoarele fisiere accesati acest document:

[ link extern ]

- Sumar structura declaratia D112
- Macro-procese declaratia D112
- Prezentarea formularului D112: Anexa 1, Anexa 1.1 angajator, Anexa 1.2 asigurat
- Instructiuni de completare formular D112: Anexa 7
- Soft-ul A de incarcare si validare date pentru formularul D112: PDF Adobe
- Instructiuni de utilizare pentru PDF Adobe D112
- Soft-ul J de validare date din fisier XML pentru formularul D112: PDF Java
- Informatiile necesare generarii fisierului XML din aplicatii proprii se gasesc la Specificatii tehnice.

- Specificatii tehnice:
- Formulare pentru construirea fisierului XML Anexa 1 cu mnemonice, Anexa 1.1 angajator cu mnemonice, Anexa 1.2 asigurat cu mnemonice
- Nomenclatoare: Anexa 2, Anexa 3, Anexa 4, Anexa 5, Anexa 6
- Structura fisierului xml: Anexa 8
- Corelatii si validari formular D112: Anexa 8 validari
- Schema fisierului xml: DecUnicaType.XSD
- DecUnica.XSD
- Exemplu de XML : DecUnica.xml
- Raspunsuri la intrebarile frecvente
- Erori frecvente
- Ghid pentru depunerea si verificarea starii prelucrarii prin Internet

[ link extern ]
Estge vorba de versiunea pentru 2012?
Pe site scrie ca aceasta declaratie nu poate fi transmisa mai devreme de 7 februarie, deci pentru luna decembrie (raportarea din ianuarie) trebuie folosita versiunea mai veche?