Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta

As dori si eu un sfat in legatura cu amenzile de rovigneta. Tocmai am primit si eu doua amenzi pe care le-am achitat,cum era firesc. Dar nu inteleg un lucru! Pe langa faptul ca au venit procesele la o perioada destul de mare(minim 7 luni), nu inteleg de ce trebuie achitata de fiecare data si suma de 28 euro reprazentand contravaloarea rovignetei anuale? Cu amenda sunt de acord sa fie achitata, dar suma de 28 euro care a fost platita o data cu amenda de ce mai trebuie replatita?
Cei 28 de euro sunt despagubirile catre Directia de drumuri.

Nu mai trebuia sa platiti amenzile daca au venit dupa o perioada de peste 6 luni. erau prescrise.