Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitie mouse
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitie mouse

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti care este inregistrarea contabila pentru o achizitie de mouse, avand in vedere ca :
- nu se poate mari valoarea mijlocului fix (calculator) deoarece achizitia de mouse nu este o investitie efectuata în scopul îmbunătăţirii parametrilor tehnici iniţiali ai mijlocului fix. (legea 15/1994- art. 4)
- pentru a fi obiect de inventar ar trebui sa aiba functionare independenta

Va multumesc
mouse-ul poate fi considerat obiect de inventar daca nu depaseste 1800 ron si se foloseste contul 303
% = 401
se da in consum 603 = 303 si se inregistreaza si extracontabil in debitul contului 8035
tva este deductibil