Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizare spatiu comercial la bloc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizare spatiu comercial la bloc

Locuiesc in sectorul 3,str.Rotunda nr 4.,et.1.La parter sub mine sa deschis un boutique care desface bauturi alcoolice pt.acasa dar se consuma loco.Am sesizat la primarie acest fapt la serv.Autorizarizari spatii comerciale si am invocat legea 230/2007 art.46.Raspunsul a fost; a primit autorizatie de la un for mai inalt!???De cand elibereaza legal orice alta institutie de stat autorizatii incalcandu-se orice Lege,peste Primaria locala,iar aceasta sa accepte tacit.Sunt incredintat ca este posibil totul, numai sa vrei.Aveti vreo sugestie ,solutie sa ma scoate-ti din aceasta dilema.Nu pot sa cred ceea ce se intampla!???.Va multumesc!
Atentie, nu numai primaria trebuie sa avizeze functionarea unui spatiu comercial- ci si autoritatea de mediu, vecinii, si inclusiv regulamentul de urbanism care prevede ca in anumite locuripot functiona spatii comerciale, (sau nu pot), pot sa produca sau nu bauturi alcoolice, etc........
Daca un apartament la parterul unui bloc a functionat cu aviz de functionare dat cu consimtamantul vecinului cu perete comun ca spatiu comercial,pentru o firma iar acum spatiul este folosit de alta firma este necesar un nou aviz sau poate functiona in baza celui obtinut anterior.Va multumesc !SV
Un nou aviz, o noua aprobare si in primul rand acordul vecinilor de transformare a apartamentului(care are functiune de locuinta)in spatiu comercial(cu functiune de comert)-aprobare asociatie de proprietari.