Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PERMISII sau INVOIRI IN SITUATII EXCEPTIONALE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PERMISII sau INVOIRI IN SITUATII EXCEPTIONALE

Daca intr-un regulament de ordine interioara este prevazut ca salariatii au dreptul la permisii de pana la 10 zile in anumite situatii si acestea sunt detaliate cu exactitate (de ex. la incheierea casatoriei, la mutarea familiei, in caz de accidentare sau imbolnavire grava a unuia dintre membrii familiei, in caz de dezastre, pt. ajutorarea parintilor etc, in cazul decesului unuia dintre membrii familiei) dar mai este inca o prevedere in acelasi regulament care spune ca "permisiile se acorda si in cazul altor situatii exceptionale".
Intrebarea mea este urmatoarea: cum pot fi definite in acest caz situatiile exceptionale si cine apreciaza ca fiind de aceasta natura? Adica un angajat poate solicita o zi de permisie pt a merge la banca in vederea depunerii unor acte necesare obtinerii unui credit? Asta asa ca exemplu...am impresia ca aceasta portita da o prea mai libertate de "miscare" si toate celelalte situatii prevazute clar mai sus nu-si au rostul....acestea nu sunt tot situatii exceptionale? As dori sa stiu cum pot face ca sa restrang aceasta plaja de situatii exceptionale astfel incat sa nu se abuzeze de respectiva prevedere...va trebui sa fac niste precizari interne insa nu prea stiu cum sa definesc termenul...Multumesc!
Intr-adevar, totul depinde de ce se intelege prin notiunea de "situatii exceptionale". ... de exemplu, mersul la banca pentru obtinerea unui credit nu cred ca poate intra in acesta sintagma.
De exemplu, in categoria situatiilor exceptionale pot intra catastrofele, calamităţi cu caracter natural sau biologico-social, inundaţii, alunecări de teren, întroieniri etc.