Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea nr. 263/2010 - PFA si pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea nr. 263/2010 - PFA si pensionar

Va rog sa ma lamuriti asupra urmatorului text din legea 263/2010, Legea pensiilor/2011
Art.114. (1)
,,In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una din urmatoarele modificari:

persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una din urmatoarele situatii:
Art. 6. IV
,,c. persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice"

adica, cum se traduce?
Daca depasesti intr-un an calendaristic 4 salarii brute se suspenda pensia?
4 x 2020 ron/luna = 8080.00 RON
sau
daca depasesti intr-un an calendaristic patru salarii brute anuale, se suspenda pensia?
4 x (12 x 2020) = 32320.00 RON
Multumesc!
Nu trebuie sa confundati castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat cu salarii brute lunare sau anuale.
In realitate castigul salarial mediu brut este mai mic decat cel utilizat la fundamentarea bugetului de stat
2020 lei este castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat

inseamna persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic de 4 x 2020 = 8080 lei

venitul brut realizat de o persoana, poate sa fie mai mic, egal, sau mai mare decat salariul mediu brut pe economie, utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Articolul 6. IV din legea 263 ca sa fie clar trebuie reformulat astfel:
Persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut LUNAR, utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una din urmatoarele situatii:
Multumesc