Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila dob.si penalit AFP
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila dob.si penalit AFP

Buna ziua, in urma controlului s-au stabilit sume suplimentare de plata, exemplu
TVA =10000
imp.profit = 10000
dob.TVA 5000
dob.imp.profit 5000

Cum se inregistreaza in contabilitate aceste sume?

Inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu impozitul pe profit reprezentand diferenta suplimentara de plata constatata de organul de control in urma inspectiei fiscale:

691 = 4411

„Cheltuieli cu impozitul pe profit” „Impozit pe profit”

· Achitarea prin banca a impozitului pe profit datorat:

4411 = 5121

„Impozit pe profit” „Conturi la banci in lei”

Majorari de intarziere

· Inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu accesoriile datorate de dumneavoastra pentru neplata in termenul legal a impozitului pe profit:

·

6581 = 4481

„Despagubiri, amenzi şi penalitati” „Alte datorii fata de bugetul

statului”

· Achitarea prin banca a majorarilor de intarziere:

4481 = 5121

„Alte datorii fata de bugetul statului” „Conturi la banci in lei”

Diferente constatate de organele fiscale aferente exercitiilor financiare precedente

Diferente de impozit pe profit

Acestea se inregistreaza pe seama rezultatului raportat, in vederea asigurarii principiului independentei exercitiului financiar.

Corectarea erorilor constatate in contabilitate in anii precedenti se inregistreaza pe seama rezultatului raportat.

· Inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu impozitul pe profit aferente exercitiilor financiare precedente reprezentand diferenta suplimentara de plata constatata de organul de control in urma inspectiei fiscale:

1174 = 4411

„Rezultatul reportat provenit din „Impozit pe profit”

Corectarea erorilor contabile”

· Virarea diferentei suplimentare de plata:

4411 = 5121

„Impozit pe profit” „Conturi la banci in lei”

Majorari de intarziere

· Inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu majorarile de intarziere provenite din anii precedenti, datorate de dumneavoastra pentru neplata in termenul legal a impozitului pe profit:

1174 = 4481

„Rezultatul reportat provenit „Alte datorii fata de bugetul

din corectarea erorilor contabile” statului”

· Achitarea prin banca a majorarilor de intarziere:

4481 = 5121

„Alte datorii fata de bugetul „Conturi la banci in lei”

Statului

la tva este interesant de vazut de unde provine (daca sunt facturi neinregistrate acestea se inregistreaza si TVA de plata rezulta din TVA colectat daca este din TVA deductibil fara drept de deducere se inregistreaza
635=4426

majorarile la TVA
6581=448...