avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

daca o persoana a efectuat integral concediu de odihna si pe urma este concediat este obligat sa plateasca inapoi bani primiti ca prima de vacanta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:44, 24 Iulie 2011
In nici un caz!!!!
Concediul de odihna se plateste integral!!!!
Reclamati la ITM
Romeo-Vali a scris:

daca o persoana a efectuat integral concediu de odihna si pe urma este concediat este obligat sa plateasca inapoi bani primiti ca prima de vacanta?



Probabil va referiti la indemnizatia de co si nu la prima .
Daca va referiti la indemnizatia de co,iar co s-a efectuat in intregime aferent intregului an,concedierea intervenind inainte de sf. anului,aceasta se recalculeaza pt. timpul efectiv lucrat pana la data concedierii,diferenta primita in plus se considera co necuvenit si se recupereaza de la angajat,la ultima lichidare,sau prin depunerea sumei necuvenite direct la casieria unitatii,pe baza de chitanta.


@rolandmindri

art. 145(2)CM:

(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
ContSters136493, utilizator
Romeo-Vali a scris:

daca o persoana a efectuat integral concediu de odihna si pe urma este concediat este obligat sa plateasca inapoi bani primiti ca prima de vacanta?


Depinde in ce sector lucrati, privat sau bugetar? ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu de odihna bunraku bunraku Dupa ce perioada(zile,luni) de la angajare am dreptul la concediu de odihna? In speta, sunt angajat de la 01.07.2009. Daca angajatorul spune ca primele ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna elida elida Luminati-ma si pe mine. M-am mutat dintr-un oras intr-altul si nu am incheiat contractul de munca din fostul oras, luindu-mi concediu odihna si concediu ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihnă se poate efectua in totalitate pe anul în ... Lucian Rimniceanu Lucian Rimniceanu Concediul de odihnă se poate efectua in totalitate pe anul în curs daca ies la pensie in luna iulie? (vezi toată discuția)