Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... sng
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

sng

buna ziua. din cate am inteles si cei care au studii medi pot da examen pentru admitere la scoala nationala a grefierilor. cei cu studii medi vor studia un an, iar cei cu studii superioare 6 luni. eu am trecut in anul 2 la faculatet la drept. in aceste conditii ma pot inscrie pt admitere? sper ca datele intelese de mine sa nu fie gresite. si care este grila de salarizare pt grefieri. dupa ce as termina care ar fi salariul de inceput, avand in cedere ca voi fi si studenta in continuare pt a-mi termina facultatea?
Din cate stiu eu, cei cu studii medii devin grefieri arhivari si nu trebuie sa faca SNG. Pentru ei se organizeaza concursuri la instante sau la parchete, atunci cand se ivesc posturi vacante, iar salariul e in jur de 700-800 de lei. Cei care dau la admiterea in SNG trebuie sa aiba studii juridice superioare.